У Службі безпеки України заявили, що зараз Росія веде цілеспрямоване полювання на неповнолітніх у соцмережах і звернулась до батьків із закликом не дати ФСБ завербувати дітей для терактів.
Як вберегти підлітка від вербування російськими спецслужбами? Поради поліції
Спецслужби Росії через месенджери намагаються вербувати українських підлітків, аби використати їх для вчинення протиправних дій на території нашої держави.
Часто для цього країна-агресорка використовує маніпуляції, психологічний тиск або пропозиції "заробітку".
Інформацію про "легкі гроші" для підлітків можна зустріти в Telegram-каналах або чатах. Там працівники спецслужб РФ переконують дітей у тому, що ті можуть отримати кошти за виконання завдань різного ступеню складності.
"Зокрема, їм пропонують виконати певні, на перший погляд, прості завдання – намалювати графіті або наклеїти листівку провокативного характеру або з елементами дискредитації ЗСУ у людному місці.
Бувають й складніші – спалити трансформаторне обладнання чи автомобіль військового", – пояснюють правоохоронці.
У поліції наголошують, що ці дії незаконні, а у випадку їхнього вчинення, відповідальність нестимуть як діти, так і їхні батьки. Виконання завдань російських спецслужб можуть бути кваліфіковані за низкою статей Кримінального кодексу – за них передбачені суворі покарання, як-от довічне позбавлення волі.
Тому дорослих закликають бути уважними до потенційної загрози, зокрема:
- інформувати дітей про небезпеку вербування та наслідки скоєння злочинів;
- слідкувати за активністю дітей в інтернеті та їхнім колом знайомств у соцмережах.
У випадку виявлення ознак вербування батькам слід негайно повідомити про це поліцію за номером 102.
"Нагадуємо, згідно з ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій, і добровільно повідомили органам державної влади України про свій зв’язок з ними або про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності", – додали поліціянти.
«Служба безпеки України щодня протидіє спробам російських спецслужб завербувати неповнолітніх українців і використати їх як «інструмент» для терактів. Адже зараз Росія веде цілеспрямоване полювання на дітей у соцмережах», - ідеться у повідомленні.
Зокрема, куратори обіцяють підліткам «легкі гроші за нескладну роботу»: забрати пакунок в одному місці та віднести в інше. Але замість обіцяної оплати ворожі спецслужби дистанційно підривають вибухівку разом із «кур’єром», прибираючи свідків і замітаючи сліди.
Читайте також: «Заробіток» на диверсіях: на Тернопільщині спецслужби РФ намагалися завербувати ліцеїста
Саме так розвивалися події в Івано-Франківську, де один підліток загинув, інший залишився без ніг після того, як ворог підірвав «пакунок». А на Харківщині ФСБ використала 15-річного хлопця як смертника.
«Часто батьки навіть не підозрюють, що їхня дитина перебуває в небезпеці. Тому СБУ закликає пояснювати дітям, що пропозиції «легкого заробітку» від незнайомців у соцмережах – це смертельна пастка. Розказати їм про реальні трагедії, що вже трапилися з їхніми однолітками. Поширювати цю інформацію серед знайомих, у яких є діти підліткового віку», - наголосили в СБУ.
Читайте також: Заклала вибухівку біля поліції: у Тернополі затримали школярку, яка готувала теракт
Щоб швидко повідомити про спробу вербування є офіційний чатбот СБУ «Спали» ФСБешника». Потрібно перейти за посиланням t.me/spaly_fsb_bot та повідомити, який злочин пропонували вчинити. Додати контакти вербувальника та інші деталі, що допоможуть спецслужбам зупинити ворога.
У Міністерстві освіти та науки дали поради, як уберегти підлітків від вербування російськими спецслужбами.
«Російські спецслужби намагаються вербувати українських дітей. Ворог використовує соціальні мережі й месенджери, щоб маніпулювати підлітками, пропонуючи їм «легкий заробіток». Завдання можуть починатися начебто з невинних — наприклад, розклеювання листівок, — але згодом переростати в серйозні злочини», - зазначили у МОН.
Разом із Міністерством внутрішніх справ України МОН зібрало рекомендації - як батькам і освітянам розпізнати вербування дитини й запобігти порушенню закону.
На що слід звернути увагу:
- у дитини з’явилися дорогі речі, гаджети або кошти, походження яких вона не може пояснити.
- дитина проводить багато часу в Телеграмі, має нових підозрілих знайомих.
- змінилася поведінка: дитина стала замкнутою, уникає розмов, раптово зацікавилася військовою тематикою і говорить про «швидкий заробіток».
Як діяти дорослим:
- формуйте довірливі стосунки з дитиною з раннього віку.
- говоріть із нею про правила безпеки в інтернеті.
- навчайте не спілкуватися з незнайомцями.
- поясніть, що «легкі гроші» можуть мати серйозні наслідки.
- підвищуйте рівень медіаграмотності та правової свідомості дітей.
Розкажіть дитині, що з будь-якою кризовою ситуацією вона може звернутися до інспектора СОБ (Служби освітньої безпеки). Присутність таких офіцерів у закладах освіти - це гарантія безпеки дітей.
Відповідальність за підпал військового авто українське законодавство передбачає для всіх, в тому числі, неповнолітніх. Злочин можуть
кваліфікувати за 5-ма статтями Кримінального кодексу: державна зрада, диверсія, терористичний акт, а також пошкодження майна і перешкоджання законній діяльності ЗСУ.
Діти віком від 14 до 16 років можуть притягатися до відповідальності лише за окремими статтями. З 16-ти настає повна кримінальна відповідальність.
КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ❗
Вказані злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу України, за які передбачені суворі покарання — до довічного позбавленні волі, зокрема, за статтями:
- ст. 111 (Державна зрада), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
- ст. 113 (Диверсія, вчинена в умовах воєнного стану), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
- ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна), карається до десяти років позбавлення волі; та інші.
Нагадуємо, що згідно ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій і добровільно повідомили органам державної влади України про свій зв’язок з ними та про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності.